Čo kúpiť/ Špeciálne príležitosti

Takýmto darčekom z dovolenky potešíte určite každého.

Mojou najobľúbenejšou kategóriou cestovateľských darčekov sú gurmánske špeciality. Väčšinou sa snažím zohnať práve gastronomický darček, keďže ľuďom doma nezavadzia a umožní im priamo ochutnať niečo z krajiny, ktorú som navštívila.

Každá krajina, ale aj samotný kraj, majú svoje typické chute a plodiny, ktoré sú pre danú oblasť tradičné. Z dovolenky preto nosím gastronomický darček, ktorý je pre danú krajinu typický, alebo pre nás v niečom netradičný. Ak napríklad niektorá krajina vyniká vo výrobe úplne bežnej potraviny, donesiem aj ju. Napríklad čokoláda by bola z Chorvátska dosť neoriginálny darček, ale taká pravá švajčiarska priamo zo Švajčiarska určite poteší.

Džemy

Predávajú ich takmer všade a napriek tomu sú stále super voľbou. Ideálne, ak vyberiete džem z takého ovocia, ktoré u nás bežne nerastie. Pri kúpe uprednostníte babičku na miestnom trhu pred obchodom so suvenírmi. Tam bývajú džemy často zbytočne predražené, staré alebo aj nekvalitné. Ak nenarazíte na miestny trh, zbehnite radšej do potravín a vyberte prémiovejší druh, v ktorom je podľa etikety najvyšší podiel ovocia. Ja som na potulkách po Istrii v dedinke, u miestnej tety, kúpila figovo­-orechový džem. Teta si privyrobila a ja som získala originálny darček.

Oleje

Olivového oleja nie je doma nikdy dosť a preto vždy poteší. Lepšie je olej kúpiť od lokálneho výrobcu, alebo v miestnych lahôdkach, ako v supermarkete, či v suvenírovom obchode.

Dôležité je, aby ste olivový olej kupovali až ku koncu dovolenky, keďže mu neprospieva teplota vyššia ako 27°C. Tiež si dajte pozor, aby ste kupovali olej v tmavej fľaši alebo kovovej nádobe, lebo najväčšími nepriateľmi dobrého olivového oleja sú: kyslík, svetlo a teplo.

Ak dovolenkujete v Slovinsku alebo Rakúsku, poobzerajte sa napríklad po dobrom tekvicovom oleji.

Omáčky

Dobré pesto Genovese, alebo pistáciové pesto, potešia každého gurmána. Pravdaže zaujímavé omáčky môžete objaviť aj v iných krajinách, ako je Taliansko. Z Mexika prineste pikantnú salsu, z juhovýchodnej ázie curry pastu, z Nemecka dobrú horčicu a z Chorvátska ayvar. Pri odovzdávaní darčeka spomeňte, ako sa dá využiť a pri akej príležitosti ste omáčku na dovolenke ochutnali vy.

Koreniny

Každý kuchár ocení kvalitnú, lokálnu koreninu. Či už donesiete chilli papričky z Indonézie, šafrán z Iraku, garam masalu z Indie, sušené kokosové mlieko z Belize, vždy máte ľahko skladnú pozornosť, ktorá je aj veľmi ohľaduplná k vášmu rozpočtu. Opäť odporúčam nakupovať na miestnom trhu. V Indonézii sme na ostrove Lombok (v preklade chilli) nakúpili kvalitné chilli za pár drobných, doma som ho zabalila do malých organzových vreciek a nápaditý darček bol na svete. Aj mňa prekvapilo, koľko radosti som touto drobnosťou ľuďom urobila.

Alkohol

Pri alkohole si dávajte pozor, aby ste nekúpili miestnu špecialitu, ktorá nikomu nebude chutiť. Ak idete do Grécka, porozmýšľajte, či ouzom niekoho potešíte a či nie je lepšie doniesť fľašku vína miestnej odrody.

Aj čo sa týka tvrdého alkoholu, ak vyberiete niečo univerzálnejšie, obdarovaného viac než potešíte. Napríklad taký Rum z Kuby, alebo originál tequila z Mexika.V niektorých krajinách si dobre skontrolujte ceny, či následkom vysokých spotrebných daní nie je fľaška drahšia, ako u nás. Napríklad v Škótsku sa oplatí kúpiť len whisky, ktorú u nás nie je možné dostať, ale tu sa už dostávame k darčekom, ktoré nemôžeme zaradiť do kategórie šetrných.

Sladkosti

Takmer každá krajina má typickú sladkosť a tak, ak chcete obdarovať sladkoholika, určite si nebudete musieť nad darčekom dlho lámať hlavu. Sladkosti zvyknem kupovať na letisku, a to z čisto praktických dôvodov, aby som ich po ceste sama nezjedla, alebo aby sa krehké keksíky počas cesty nedolámali. Zároveň šetrím miesto v batožine, keďže väčšina aerolínii akceptuje tašku z dutyfree shopu navyše. Na letisku sa treba zmieriť s vyššou cenou, ale kvalita býva väčšinou veľmi dobrá.

Syry a údeniny

Ak tesne pred odchodom z krajiny stíhate navštíviť lahôdky alebo supermarket, siahnite po dobrom miestnom syre alebo údenine. Tie môžete po návrate ponúknuť hosťom u seba doma, k tomu ukážte pár fotiek (naozaj len pár) a porozprávajte top zážitky. Kamaráti sa určite potešia takémuto príjemnému tematickému večeru.

Káva alebo čaj

Ak je krajina typická pre pestovanie kávovníkov alebo čajovníkov, prineste domov vysoko kvalitnú kávu a čaj. Pri káve si dávajte pozor, aby ste omylom nekúpili nízku akosť, ktorá je v takýchto krajinách typická pre miestnu spotrebu. Radšej nakupujte u miestneho producenta až po ochutnaní.

Rôzne bylinkové čaje môžu byť pekným darčekom napríklad aj zo slovenských hôr. Nosičský čaj z miestnych byliniek predávajú na nejednej vysokohorskej chate.

Zaváraniny

Olivy, nakladané papriky, hríbiky, sušené rajčinky, pri každom z týchto darčekov sa mi už teraz zbiehajú slinky a kamoši nimi určite tiež nepohrdnú.

Poznáte ešte kategóriu gastronomických darčekov, na ktorú som zabudla? Ak hej určite poraďte aj ostatným a napíšte svoje skúsenosti do komentov.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close