Akonáhle jeseň sfarbí listy do pestrých farieb, vyberiem sa na prechádzku do vinohradov. Rada si vychutnávam krásnu jesennú scenériu a popritom zbieram šípky. Tieto malé červené zázraky sú nabité vitamínmi a čaj z nich ma už v zime viackrát postavil na nohy. Keď už som na zberačskej výprave, tak ich vždy nazbieram viac. Po usušení ich zabalím do látkových vreciek a darujem. Ak chcem balíček obohatiť, pribalím k nemu aj šípkový sirup alebo džem a malú šípkovú kytičku.
Šípky treba zbierať pred prvými mrazmi, keď sú ešte tvrdé a sfarbené do oranžova až červena. V týchto šípkach je totiž najviac vitamínov a sú nabité samými dobrými látkami. Obsahujú hlavne vitamín C, ktorého v sebe skrývajú desaťkrát viac ako napríklad citrón. Ďalej sú to vitamíny K, E, B, P, organické kyseliny, sacharidy, pektíny, triesloviny, silice, minerálne látky, flavonoidy či karotenoidy. Vďaka týmto látkam pôsobia šípky ako antioxidant, posilňujú imunitný systém, odstraňujú pocit únavy a podporujú regeneráciu organizmu.
Sušené šípky
Najlepšie je šípky sušiť pri teplote do 35˚C, aby si zachovali čo najviac vitamínov. Pomalé sušenie v sušičke na ovocie je ideálne. Ak nemáte sušičku, môžete ich vysušiť aj na vzduchu (napríklad na radiátore), len stratíte trochu viac vitamínov. Dobre usušené šípky majú oranžovú až červenú farbu, ovocnú vôňu a mierne trpkú chuť. Nesmú zostať mäkké, ani lepkavé.
Už usušené šípky môžete uskladniť vo vrecku z plátna. Špeciálne vrecká na šípky predávajú napríklad na Sashe www.sashe.sk/Sujar/detail/vrecko-na-susene-sipky. Na zabalenie šípok však môžete využiť aj sklenené dózy. Prípadne malé vrecká aj sami ušiť.
Šípkový sirup
Ak by ste radi vyrobili aj niečo iné zo šípok môžete sa skúsiť pustiť do šípkového sirupu.
Šípkový sirup
Print RecipeIngredients
- 1 kg zrelých šípok
- 1 kg trstinového cukru
- 2 litre vody
Instructions
Šípky prepláchneme v studenej vode, popučíme ich a zalejeme litrom vody. Za stáleho miešania zmes privedieme do varu a varíme ju približne 10 minút. Ešte za horúca zmes precedíme cez husté sterilné plátno.
Popučené šípky, ktoré nám zostanú v plátne, ešte raz zalejete litrom vody a opäť ich za stáleho miešania 10 minút varíme. Vývar, ktorý takto získame, precedíme a zmiešame s prvou dávkou. Do šípkového vývaru pridáme 1kg cukru, maximálne 10 minút miešame a mierne zahrievame až do rozpustenia cukru pri teplote 80 – 90˚C. Ešte za tepla ním naplníme sterilné sklenené fľaše a dobre ich uzavrieme. Sirup skladujeme na chladnom mieste.
Ak vyberieme zaujímavé fľašky, stačí už na ne nalepiť len pekné etiketky a darček je hotový.
Šípková kytička
Môžete využiť aj krásu týchto jesenných plodov a zo šípok uviazať kyticu alebo veniec. Ak nestíhate ísť natrhať si šípky, krásne šípkové kytičky nájdete aj na trhu, na Miletičke. Takáto kytička je perfektná, keď idete gratulovať na jesennú svadbu, alebo na narodeninovú oslavu, kde oslávenkyňa dostane množstvo kvetov. Kým ostatné kytice dávno odkvitnú, tá zo šípok bude ešte dlho krásna.
Verím, že aj vás šípky inšpirujú k pekným jesenným darčekom.
2 komentáre
DankaL
október 30, 2016 at 12:26Zabudla si na moznost vyrobit sipkovy dzem 🙂 Ten je vyborny.
admin
november 2, 2016 at 21:00To som chcela napisat, ze ake super by ho bolo kupit, kedze ten je podla mna uuuuplna alchymia 😀 Avsak mozno buduci rok uz bude dzemovo natolko natrenovana a clanok updatnem.