Humoru, tak ako aj iným veciam v živote, sa učíme postupne od malička. Istý stupeň zmyslu pre humor máme vrodený, zvyšok ovplyvňuje prostredie, v ktorom vyrastáme – rodičia, súrodenci, kamaráti, ale aj knihy. Tak, ako humor je korením života, vtipné knihy sú príjemným osviežením detských knižníc. Pre deti od 5 rokov je vtipných kníh na trhu kopec, keď však hľadáme zábavnú knihu pre malých čitateľov, zistíme, že ponuka nie je natoľko bohatá. Preto som sa rozhodla pohľadať pre vás vtipné knihy, ktorými potešíte nie len malých čitateľov, ale aj ich rodičov.
Vtipné knihy pre deti od 2 rokov
Od hlavy po päty
S knihou Od hlavy po päty od Erica Carle (autor Nenásytnej húseničky) si užijete kopec zábavy. Na jednotlivých stránkach tohto leporela sa zvieratká pýtajú detí, či vedia urobiť to čo ony. Nahrbiť sa ako bizón, zavlniť sa ako krokodíl, zatlieskať ako tuleň, dupotať ako slon. Deti sú pri jej čítaní milé, veselé a rozbláznené. Tomáško najradšej kope ako oslík a väčšinou chce knihu čítať minimálne 3x po sebe. Kniha je vhodná aj pre menšie deti tak od 1 roka.
Pošťák Myšák doručuje
Aj druhá kniha vo výbere je od uznávanej detskej autorky. Kanadská ilustrátorka Marianne Dubuc je autorkou kníh Ptáček a Lev, Ja nejsem tvoja maminka, ktoré vyšli tak ako Pošťak Myšák doručuje v češtine.
Teraz už k myšiakovi hlavnému hrdinovi našej knihy. Poštár Myšiak s naloženým vozíkom prechádza okolo domčekov zvieratiek a doručujeme im balíčky a listy. Každé zvieratko má svoj originálny domček, do ktorého môžete nahliadnuť a zabaviť sa na milých detailoch. Myšiak to nemá jednoduché, musí sa vyštverať na stromy, ponoriť do vody, navštíviť bačorinu. Kniha je takmer bez textu, čo nie je napísané, to je nakreslené. Ilustrácie sú dokonalé – veľmi detailné, neuveriteľne nápadité a vtipné. Pobavia nie len deti, ale aj ich rodičov a spoločné čítanie tak bude zábavou pre všetkých. Tomáško nemá hľadacie knihy v obľube, ale po tejto rád siaha.
Tento rok sa môžeme tešiť aj na slovenský preklad jednej z kníh Marianne Dubuc, vo vydavateľstve Stonožka vyjde kniha Up the Montain. Ja sa neviem dočkať.
O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu
Predstavte si, že sa ráno zobudíte, vykuknete z domčeka a pristane vám na hlave hovienko, tak presne začína milá kniha O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu. Keďže je krtko krátkozraký, nevidí, kto sa mu to vykakal na hlavu. Preto začne po tomto bezočivcovi pátrať. Postupne navštevuje zvieratká na dvore (koňa, kravu, kozu) a pýta sa ich, či je to ich hovienko na jeho hlave. Nakoniec mu pomôžu naslovovzaté odborníčky muchy a navedú ho na správnu stopu. Ako to skončí, nechajte sa prekvapiť. Kniha je milá a deťom sa páči. Môžeme povedať, že aj trochu náučná, keďže postupne spoznáte hovienka rôznych zvieratiek.
Túto knihu s Tomáškom čítame od jeho 18 mesiacov, je krátka, s málom textu, takže pri nej hravo vydržal. Pre mňa je pamätná, lebo je to prvá príbehová kniha, kde jasne pochopil pointu.
Ako naučiť Eda lietať
Autorka, ktorá u nás stojí za množstvom vtipných kníh pre malinké deti, je Katarína Macúrová. V podstate všetky jej knihy sú zábavné. V knihe Ako naučiť Eda lietať sa snaží premúdrelý medvedík Ernest naučiť lietať pštrosa Eda. Skúšajú naozaj všetko – tréning mávania krídlami, zoskoky z vyvýšených miest, mágiu, chodule, vyberú sa do sveta, kde sa pýtajú ostatných vtákov, ako na to. Textu je v knihe málo, ilustrácie sú roztomilo vtipné, takže kniha baví deti už približne od 2 rokov. Na konci sa dozvieme, prečo Edo nepotrebuje lietať a aký nový ušpliechaný projekt si preňho Ernest pripravil.
Vtipné knihy pre deti od 3 rokov
Hlbokomorské rozprávky
Táto kniha je bohužiaľ už dlhšie vypredaná a tak si jej tlačenú verziu môžeme zakúpiť len v antikvariáte. Vďaka audioknihe, ktorá je stále k dispozícii, nám zážitok z počúvania tohto príbehu nebude odopretý.
Hlbokomorské rozprávky nahovoril fantastický Róbert Roth a musím povedať, že je to moja najobľubenejšia audiorozprávka, ktorú s Tomáškom v aute počúvame. Neviem, či je to len textom, alebo humor prináša aj interpret, ale príbehy ryby Biby a hada Rada sú naozaj ohromne vydarené. Na začiatku na tmavom morskom dne náhodou stretnú dva tvory. Ryba Biba má vylámané zúbky a had Rado pokazený lampášik, navzájom si počas celého rozprávania pomáhajú, príbeh má spád a je zábavný.
Ak ste audioknihy v aute ešte nevyskúšali ,za nás len odporúčam, odkedy Tomáškovi v aute príbehy púšťame, nepotrebujeme ani na dlhšie cesty žiadne iné zábavky.
Špinuška
Kniha príbehov o dievčatku Špinuške, ktoré aj keď sa veľmi, veľmi snaží ostať čisté, vždy jej to čosi prekazí. Na konci každého, zo šiestich príbehov skončí vo vani. A pritom za to vôbec nemôže. Raz sa jej na hlavu vyleje vedro farby, inokedy ostrieka celú izbu paradajkovou polievkou, či zaplaví polovicu mesta penou. Spoločnosť jej robí psík Babroš, ktorý je tiež neustále zababraný. Mne sa páči, že text nerobí pre deti zo špiny strašiaka, skôr im milo ukazuje, ako ich lapajské a špinušské počiny vidia iní. Špinuškiným príbehom nechýba humor, ktorý podčiarkujú vydarené ilustrácie.
Blcha Teo
Najnovšou knihou Kataríny Macúrovej je Blcha Teo, príbeh o dobrodružnej blche. Teo sa nechá inšpirovať zážitkami svojho starého otca a vydá sa na výpravu za chlpmi dlhými, ako milión bĺch. Po ceste stretne iných tvorov, odfotí sa, odmeria i zapíše objavy. Jeho putovanie krásne popisujú výstižne a pre túto autorku typicky vtipné ilustrácie. Príbeh je jednoduchý, ale milý a vtipný, ukazuje nám svet z inej perspektívny. Z pohľadu maličkých tvorov, ktorých bežne takmer nevidieť. Knihu sme si požičali od kamoša Tea, ktorý síce ešte nemá dva roky, ale je do nej úplne zamilovaný, u Tomáška mala tiež veľký úspech a chcel ju čítať dokola.
Výlet do divočiny
Ďalšou knihou, alebo sériou sú príbehy medveďa, bobra a losa. My máme doma Výlet do divočiny, avšak už pokukujem aj po Hurá na řeku, ktorá, ako som počula, je ešte kúsok vydarenejšia.
Výlet do divočiny rozpráva príbeh o troch nerozlučných kamarátoch, ktorí sa rozhodli zdolať vrchol vysokej hory. Putovali údolím, cez lúku, prebrodili rieku, čoskoro sa im však zdá, že je cesta málo zábavná a tak sa rozhodnú usporiadať preteky. Kto z nich bude prvý na vrchole? Nič nejde podľa plánu a počas pretekov na nich čaká nebezpečenstvo. Nakoniec sa ukáže, že najviac radosti a zábavy si užijú, keď budú všetci traja spolupracovať.
Kniha je picture book, takže nečakajte príliš veľa textu, dej je vyrozprávaný najmä ilustráciami, sú milé, vtipné a odľahčené. Z môjho pohľadu sú príliš schématické, ale napriek tomu máme doma túto knihu radi.
Vtipné knihy pre deti od 4 rokov
Deň, keď dali pastelky výpoveď
Kniha ilustrovaná slávnym Oliverom Jeffersom vyšla len pár týždňov pred Vianocami. Neodolala som a kúpila som ju Tomáškovi pod stromček. Vtipných kníh máme doma málo, nie preto, že by sme po nich nesiahali, ale preto, že vtipné knihy pre najmenších na trhu chýbajú. Tak vznikol nápad na tento blog.
Po rozbalení knihy som musela uznať, že je na ňu Tomáško vo svojich 3 rokoch ešte trochu primalý, chcela som ju aj odložiť, no nedovolil mi to a napriek tomu, že príbeh je pre staršie deti, jemu sa páči.
Poďme späť ku knihe Deň keď pastelky dali výpoveď. Chlapec Daniel jedného dňa namiesto pasteliek nájde kôpku listov. Každý je od jednej nahnevanej pastelky. Jedna je prepracovaná lebo musí vyfarbovať veľké zvieratá (slony, hrochy, nosorožce), ďalšia pracuje aj cez sviatky (Vianoce, Valetín), tretej sa nepáči, že kreslí len obrysy, štvrtej, že ju vôbec nie je vidno. Každá sa sťažuje svojim milým vtipným spôsobom. Príbeh má peknú pointu a určite pobaví aj rodičov, ktorí budú môcť čítať hlasom nazlostených pasteliek. My si to doma užívame.
Dobrý deň, opica Škorica
Kniha Dobrý deň, opica Škorica od slovenského autora Petra Stoličného je vydarenou kombináciou poučenia a zábavy. Veselé rozprávky zoznamujú deti s pravidlami slušného správania prostredníctvom príbehov opice Škorice. Neposedná opica prišla z rozprávkovej knihy a vôbec netuší, ako sa má správať, ešteže má kamarátov – deti v škole. Tie jej vždy rady pomôžu. Viacero rozprávok je vhodných pre deti okolo 4 rokov, niektoré sú, ale určené pre staršie deti.
Ak vás kniha zaujme, určite siahnite aj po jej veľmi úspešnom pokračovaní, ktoré vyšlo len túto jeseň Opica Škorica opäť vystrája.
Musíš si priniesť klobúk
Kniha Musíš si priniesť klobúk zaujme čitateľa svojim väčším štvorcovým formátom. Čo všetko treba spraviť, aby sme sa dostali na narodeninovú oslavu? Stačí si vraj priniesť klobúk, znie to jednoducho. Čo sa ale stane, ak sa klobúk nedá kúpiť? No a začne zábava, vďaka ktorej sa bude kniha ťažko odkladať.
Kniha je picture book, dominujú v nej krásne, vtipné ilustrácie, ktoré dopredu posúvajú dej. Oficiálne je kniha určená pre deti od 4 rokov, ale vďaka množstvu obrázkov zaujme aj mladšiu vekovú kategóriu. Keďže ide o narodeninový príbeh, určite poteší práve ako darček k narodeninám.
Puf a Muf
Puf a Muf je pre mňa absolútna nostalgia. Keď som bola malá, bola to moja obľúbená kniha. Pamätám si, ako mi tatino v sobotu ráno čítal v posteli o kocúrikovi, ktorý chcel mať na kožúšku inoväť.
Keď som vyberala knihy do tohto blogu, spomenula som si, akí sú kocúrikovia Puf a Muf zábavní. Tomáško ju má tiež veľmi rád, spokojne vydrží sedieť na jednom mieste, kým ju neprečítame. Pritom Puf a Muf nepatrí do kategórie picture books, textu už je na stránkach viac, obrázkov pomenej.
Kniha rozpráva príbehy neposedných kocúrov, ktorý neustále niečo vymýšľajú a doťahujú sa. Chcú byť v nedeľu pekne oblečené, ale potom ich nebaví sedieť na mieste. Sú urazené na kapra vo vani, že sa s nimi nerozpráva. Pani učiteľke chcú dokázať, že nie každý kocúr škriabe. Keď prídu na dedinu, sú z nich populárni turisti.
Máme šťastie, že vydaveteľstvo Buvik minulý rok opäť knihu vydalo, tentokrát v modernejšom šate s krajšími ilutráciami.
Ak poznáte ďalšie skvelé vtipné knihy pre malinkých čitateľov, budem len rada, ak sa s nimi v komentároch podelíte. Rada objavím niečo nové, milé a vtipné na čítanie pre Tomáška a samozrejme i pre mňa.
Krásny deň, kamaráti!
2 komentáre
majka
február 11, 2019 at 11:38Den ked pastelky dali vypoved je vyborna kniha. U nas doma patri medzi najoblubenejsie. Precitana mnoho a mnohokrat. Mame ju uz niekolko rokov, kupila som ju v anglictine a detom som prekladala. Tesim sa, ze je konecne aj v slovencine. 🙂
Sju
marec 3, 2019 at 20:44Ešte môžem odporučiť Knižku Stuck od Olivera Jeffersa,ja som sa úplne zaľúbila do jeho kníh,moj 2,5r syn sa na knihe nasmial;)